6 Temmuz 2011 Çarşamba

Türk Futbolu vs Şike

Türk Futbolu ne zaman temizlenecek ?
Kim temizleyecek ?
Temizlenirken dokunalacak kurumlar hangileri ?
Hangileri kayırılacak ?

Tam manasıyla bir temizlik olabilir mi ? Olabilir mi gerçekten bilmiyorum. Fakat son zamanlardaki gelişmeler ziyadesiyle olabileceğini kanıtladı ya da kanıtlamak üzere. Yargının kararını bekliyorum. Daha fazla da dayanamadım. Dört gündür sadece bu konuya kitlendim, neler olacak diye bekliyorum. Gelelim durum değerlendirmesine..

Her şey TBMM'nin çıkardığı Sporda Şiddet ve Düzensizliği Önleme yasa tasarısına dayanıyor. Peki bu yasa özerk konumdaki TFF'yi etkisi altına alabilecek düzeyde mi ?

FİFA derki;
Federasyonlar kendi içlerinde özerktir ve devlet eli müdahale edilemez. Ettiğiniz taktirde ülke hem kulüp takımları bazında hem de milli takımlar bazında uluslar arası müsabakalardan men edilirsiniz. 


Daha bu yaz Dünya kupası sonrasında Fransa'da yaşananların ardından yapılan açıklama buydu. FİFA'nın bu durum ile ilgili görüşü bu kadar net iken, soruşturmayı yürütenler tarafından yapılan ilk açıklamalardan biri şu minvalde idi;
Gerekli yasa taslağı 14 Nisan 2011 tarihinde çıktığı için bu tarihten önceki müsabakalara bir yaptırım uygulayamıyoruz.

Bunu bir kenara koyalım.
Soruşturmanın menejerlik sınavı sorularının çalınması için çalışma yürütülürken telefon dinlemelerine takılan konuşmalar sebebiyle başlatıldığı bilgisi verildi emniyet güçleri tarafından. Bunun üzerine 8 aydır sürdürülen bir takipten bahsedildi. Şimdi sizlere soruyorum;


8 aydan bu yana telefonlar dinleniyor. Polisin elinde bu telefon dinlemelerini sonuçlandıracak bir yasa bulunmuyor. Takibe devam ediliyor. Neden ?
Tam takip edin. Delillerinizi toplayın. Fakat bu durumdan TFF'yi haberdar etmek zorundasınız. Çünkü TFF'de bu suçun yaptırımı var.

Temiz Eller, Temiz Kramponlar, Temiz Ayaklar bir sürü takılan isim var operasyona.
Bu ülkenin futbolu 45-50 senedir temizlenmemiş bir el, bir krampon ya da bir ayak. Artık operasyona ne isim veriyorsanız. Orası size kalmış.
Bu durumda sadece üzerinize düşen son lekeyi temizleyerek elinizi ayağınızı temizleyemezsiniz. Bu 45-50 sene boyunca ne kadar leke bulaştıysa üzerinize hepsini temizlemek zorundasınız.
Hasır altı etmekle temizlik yapmış olmazsınız, evet. Ama hasırın üzerindeki kurumuş lekeleri temizlemeden de temiz sayılmazsınız. Fakat buna engel olarak hukukun altın kuralı "yasalar geriye doğru işlemez" var. Yani bu savcılara bu soruşturmayı yeni yasa kapsamında yaptıramazsınız.

Bir de bu tartışmanın siyasi yönü var. Aziz Yıldırım ve R.Tayyip Erdoğan arasındaki sözde hazine arazisi tartışması. Aralarının açıldığı söyleniyor. Keza Aziz Yıldırım ve Melih Gökçek'in de arası malum. Siyasetin son zamanlardaki olmazsa olmazları seks kasetleri. Sonrasındaki şike yapılırken ispat görüntüleri. Şike yapılmadı demiyorum. Herkes yapıyor Fenerbahçe de yapabilir demiyorum. Fakat burada adaletsizlik olduğunu düşünüyorum. Yıllardır herkesin yaptığını birkaç takım üzerinden cezalandırmak adaletsiz görünüyor.

Bir diğer konu ise takip ederek somut delil elde edilemeyecek Hatır Şikesi..
Aykut Kocaman'ın basın açıklamasından da anladığım kadarıyla  anlatmak istediği bu. Sezon içerisinde Fenerbahçelilerin müzdarip olduğu konu da bu. Aslında Türkiye'yi en çok engelleyen kambur da bu. Hem ispatlaması neredeyse imkansız hem de anlaşılması.

Şu sıralarda açıklama yapıldı; Emenike, Sezer Öztürk, Mahmut Boz, Tuğrul Çağrı Üzer, Mustafa Efe serbest bırakılırken Fenerbahçe yöneticilerinden İlhan Ekşioğlu, Şekip Mostoroğlu ve beraberindeki 13 kişi tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edildi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder